terapeuta

Mateusz Dobosz

certyfikowany psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, psycholog

Certyfikowany psychoterapeuta poznawczo-behawioralny (certyfikat nr 1350 LINK), doświadczony psycholog, trener, wykładowca,  który od ponad 10 lat z zaangażowaniem wspiera swoich pacjentów w rozwiązywaniu trudności emocjonalnych, psychologicznych i behawioralnych. Jego doświadczenie obejmuje pracę z młodzieżą, dorosłymi oraz parami. W poradni Metodica zarządza zespołem psychologów i psychoterapeutów oraz rozwija ofertę zarówno terapii stacjonarnej, jak i psychoterapii online. Wcześniej, przez ponad 5 lat pracował w Ośrodku GAMA w Rzeszowie, gdzie prowadził psychoterapię indywidualną, terapię par oraz diagnozę psychologiczną, pomagając setkom osób w poprawie jakości ich życia.

Jego kariera obejmuje również pracę w takich instytucjach jak m. in.:

  • Specjalistyczny Psychiatryczny Zespół Opieki Zdrowotnej im. prof. A. Kępińskiego w Jarosławiu, gdzie prowadził psychoterapie indywidualne i terapie grupowe oraz diagnostykę.
  • Ośrodek Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych Sp. z o.o. w Rzeszowie, gdzie współpracował z instytucjami medycznymi oraz kadrą w zakresie realizacji szkoleń i nadzorował merytorycznie pracę kierowników szkoleń. 
  • Centrum Psychiatrii ANIMA oraz Family MedCare, gdzie oferował kompleksowe poradnictwo i psychoterapię, budując długotrwałe relacje z pacjentami i wspierając ich w trudnych momentach życia.
  • Zakład Aktywności Zawodowej nr 1 w Krośnie, gdzie wspierał osoby z niepełnosprawnościami w ich rozwoju zawodowym i osobistym.
  • Fundacja Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci, gdzie wspierał dzieci oraz ich rodziny w trudnych sytuacjach życiowych, pomagając im znaleźć siłę do radzenia sobie z wyzwaniami.

Ukończył liczne kursy i szkolenia, w tym z zakresu terapii schematu, technik metapoznawczych, psychofarmakologii oraz pracy z zaburzeniami osobowości. Jego ciągła chęć rozwoju sprawia, że nieustannie podnosi swoje kwalifikacje. Jest pod stałą superwizją w nurcie poznawczo-behawioralnym i terapii schematu u certyfikowanych superwizorów.

Proces terapeutyczny opiera na solidnych podstawach naukowych oraz indywidualnym podejściu do każdego pacjenta. Specjalizuje się w:

  • Terapii poznawczo-behawioralnej, uznawanej za jedną z najskuteczniejszych metod leczenia zaburzeń psychicznych wg NICE (National Institute for Health and Care Excellence). Dzięki swojej precyzji w analizie procesów poznawczych i zachowania, pomaga pacjentom osiągać trwałe zmiany.
  • Elementach terapii schematu, pomagającej pacjentom zrozumieć i zmienić nieadaptacyjne schematy stworzone w dzieciństwie. Jego umiejętność tworzenia atmosfery bezpieczeństwa pozwala na głęboką pracę nad trudnymi emocjami.
  • Pracy z młodzieżą, w tym wsparciu osób zmagających się z uzależnieniami, trudnościami emocjonalnymi i problemami relacyjnymi. Potrafi nawiązać relację z młodymi pacjentami, co przekłada się na efektywność terapii.
  • Pracy z osobami na stanowiskach wymagających dużej odpowiedzialności i odporności na stres – w tym z pracownikami służby zdrowia, sportowcami oraz kadrą zarządzającą na poziomie C-level. Pomaga im radzić sobie z presją oraz wypracować skuteczne strategie zarządzania stresem i radzenia sobie q trudnych sytuacjach 
  • Pracy z zaburzeniami osobowości, zaburzeniami zachowania, zaburzeniami lękowymi w tym OCD, ADHD , stresem, wsparciu w trudnych momentach życia
  • Psychoterapii online, która pozwala pacjentom z całego świata na komfortowy dostęp do profesjonalnej pomocy psychologicznej bez wychodzenia z domu.

Jest również autorem komputerowych programów wspierających diagnostykę psychologiczną oraz twórcą materiałów edukacyjnych rozwijających zdolności intelektualne dzieci i młodzieży. Jego umiejętności obejmują zaawansowaną diagnostykę psychologiczną, techniki relaksacyjne oraz pracę z wykorzystaniem terapii oddechowej. 

Aktywnie działa na rzecz społeczności lokalnych, współpracując z placówkami edukacyjnymi, szkołami i ośrodkami psychoterapeutycznymi. Organizuje i prowadzi warsztaty oraz szkolenia, które mają na celu zwiększenie świadomości w zakresie zdrowia psychicznego oraz rozwijanie kompetencji społecznych i cyfrowych wśród dzieci, młodzieży, dorosłych, pracowników służby zdrowia oraz oświaty.

Jest również doświadczonym wykładowcą i trenerem, z ponad 2600 godzin przeprowadzonych szkoleń. Prowadził zajęcia na uczelniach wyższych oraz w instytucjach szkoleniowych, dzieląc się swoją wiedzą z zakresu psychologii, psychoterapii, metod efektywnego nauczania, uzależnień, team buildingu czy job craftingu. Jego szkolenia są cenione za praktyczne podejście, zaangażowanie oraz umiejętność przekazywania nawet najbardziej skomplikowanej wiedzy w przystępny, prosty sposób.

Jako badacz, wraz z zespołem od 10 lat prowadzi badania dotyczące zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki uzależnień od nowych mediów. Wyniki są publikowane w czasopismach naukowych i popularnonaukowych jak np. Rozprawy Społeczne czy Postępy Psychiatrii i Neurologii. Jest współautorem artykułów naukowych oraz materiałów edukacyjnych związanych z psychoterapią i zdrowiem psychicznym. Jego publikacje skupiają się na wpływie nowych technologii na dzieci i młodzież oraz na praktycznych zastosowaniach terapii poznawczo-behawioralnej. Wyniki jego badań były prezentowane na ogólnopolskich i międzynarodowych konferencjach psychologicznych, gdzie dzielił się swoją wiedzą i doświadczeniem w zakresie uzależnień behawioralnych i zdrowia psychicznego.

Jako psychoterapeuta i psycholog, kładzie nacisk na najwyższą jakość świadczonych usług, anonimowość oraz szacunek wobec każdego pacjenta. Jego misją jest pomaganie w odkrywaniu i wykorzystywaniu potencjału, który tkwi w każdym człowieku, niezależnie od okoliczności. Holistyczne podejście oraz umiejętność dostosowywania metod pracy do indywidualnych potrzeb pacjentów sprawiają, że cieszy się zaufaniem i uznaniem. 

Jego praca jest nie tylko zawodem, ale przede wszystkim powołaniem, które realizuje z pasją i pełnym oddaniem. Dzięki pracy zarówno jako psycholog jak i psychoterapeuta, ma unikalną perspektywę, która pozwala mu skutecznie wspierać swoich pacjentów w terapii indywidualnej, grupowej oraz psychoterapii online.

2016 – 2021 – Szkoła Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS w Warszawie – certyfikat psychoterapeuty CBT nr 1350
2009 – 2014 – Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II w Lublinie, magister psychologii; Psychologia, praca magisterska pt. „Komunikacja u młodzieży korzystającej z portali społecznościowych”
Terapia schematu w oparciu o case study – konceptualizacja – (10.2024r-01.2025r), Organizator: Agata Muszyńska
Terapia schematu: praca z trybem Krytyka – dialogi na krzesłach (27.05.2023r), Organizator: Agata Muszyńska
Self-care Psychoterapeuty (10.2022r-01.2023r), Organizator: Humana
Techniki wyobrażeniowe w CBT i ST (14-15.05.2022r), Organizator: CPI Training
MCT Advanced: Terapia metapoznawcza depresji i zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego. (28-29.08.2021r), Organizator: Vita Longa
Psychofarmakologia (27.07.2021r), Organizator: Vita Longa
Ognisko, piłkarze, biedronka… metafory w terapii (16.06.2021r), Organizator: Phanari
Korzystny wpływ gier komputerowych na mózg, procesy poznawcze, umiejętności szkolne i efektywność terapii. (warsztat, 05.05.2021r), Organizator: Fundacja Inspirator
Praca z nieadaptacyjnymi schematami – techniki doświadczeniowe dla początkujących (27.03.2021), Organizator: Humana
Praca z trybami i schematami – ćwiczenia praktyczne dla średnio zaawansowanych (06.03.2021), Organizator: Humana
Perfekcjonizm – jak mogą pomóc terapia poznawczo-behawioralna i Racjonalna Terapia Zachowania (06.02.2021), Organizator: Healio
Praca z trybami schematów dla początkujących (19.09.2020), Organizator: Humana
Teoria i techniki metapoznawcze w terapii (24-25.08.2019), Organizator: CPI Training
Kurs EEG Biofeedback (26.10.2012), Organizator: Eastern European Center of biofeedback and Noo-Psychosomatic, certyfikat nr. 001
E-kurs Easy Work System (02.2013-02.2014), Organizator: Damian Redmer
Kurs psychologii kryminalistycznej i wywierania wpływu (29.05.2011), Organizator: Specjalistyczna poradnia psychologiczna CENTRUM, Warszawa
Kurs psychografologii (I stopnia) (06.06.2011), Organizator: Specjalistyczna poradnia psychologiczna CENTRUM, Warszawa
14.12.2018r – Konferencja „Nowe technologie – nowe kierunki” przedstawiony referat pt. „Nowe technologie – szanse i zagrożenia”, Krosno
01.2017 – Artykuł pt.: „Nałogowe korzystanie z gier komputerowych a funkcjonowanie interpersonalne i intrapersonalne młodzieży – badania pilotażowe.” Rozprawy Społeczne, t.11, nr1 (2017), s. 40-49
08.2016 – Artykuł pt. „Problematyczne użytkowanie Internetu a nastawienia intrapersonalne i interpersonalne u młodzieży.” Postępy Psychiatrii i Neurologii, 25 (2016), s. 159-178
11.2015 – Artykuł pt. „Czy Internet może działać jak narkotyk?” Katecheta, 59(11), s. 93-102
20.05.2015 – Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Warsztatowa: „Zachowania ryzykowne – diagnoza, profilaktyka i terapia”, przedstawiony referat pt.: „Zachowania interpersonalne a skłonność do nałogowego korzystania z portali społecznościowych”
30.11–05.12. 2014 – Ogólnopolska Konferencja Naukowa: ”Media dla człowieka czy człowiek dla mediów”, przedstawiony referat pt.: „Skłonność do nałogowego korzystania z portali społecznościowych a rodzaje kontaktów interpersonalnych”

Poznaj innych terapeutów

Gabinet psychoterapii Metodica Rzeszów

Jesteśmy tutaj, by pomóc Ci w drodze do lepszego samopoczucia

Nie musisz mierzyć się z trudnościami samodzielnie. Nasz zespół jest tutaj, aby pomóc Ci znaleźć rozwiązania, zrozumieć swoje emocje i odzyskać równowagę psychiczną. Umów się na konsultację już dziś i pozwól nam wesprzeć Cię w budowaniu lepszego życia.

Umów się na konsultacje